Teknoloji Microsoft Quantum Bilgisayar Üretiyor

Microsoft Quantum Bilgisayar Üretiyor

1 yıl önce     Teknoloji
Microsoft Quantum Bilgisayar Üretiyor

Quantum bilgisayarlar artık yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyor. Bu yeni teknolojiyi üretenkısıtlı olsa da birkaç firma mevcut. Bu teknolojiyi üreten şirketler ise IBM ve D-Wave.

Geleceğimize en çok etkiyi gene bilgisayarlar yapacağını düşünürsek, Quantum bilgisayarlarında ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu sebeplerden Microsoft’ta bu konuda çalışmalara başladı ve yatırımlar yapmaya başladı. Microsoft artık kendine ait Quantum Bilgisayarını geliştirip yeni işletim sistemleri ve yazılımlar konusunda oldukça detaylı çalışmalara girmiş durumda.

Microsoft’un Quantum bilgisayarlarının diğer firmalardan farkları bulunmakta. En önemli farklardan biri ise “Topolojik qubit” olarak adlandırılmakta. Bu sistem sayesinde verilerin depolanmasından işlenmesine kadar olan süreci dengeli parçaları sayesinde daha verimli çalışmasına olanak sağlıyor.

Microsoft 2018 sonlarına doğru Quantum bilgisayarları geliştiricileri için kitaplar ve yazılımları serbest bir şekilde dağıtıma sunacak. Bu sayede bu konu hakkında kendini geliştirmek isteyenleri bu teknolojiye çekmeyi hedefliyor. Geleceğin Quantum çağını şimdiden gören ve yatırım yapan yazılım şirketleri arasında rekabet artık farklı boyutlara çıkacak ve aralarında rekabet kızışmaya devam edecek gibi.

715

kere okundu

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış.